بورک اشترودل خوشمزه
سپتامبر 14, 2018
طراحی با رویکرد گشتالت
سپتامبر 14, 2018

آموزش ایلوستریتور- جلسه دوم- صفحه کار

learning-illustration

سلام دوستان عزیزم، از سری آموزش های ایلوستریتور، جلسه دوم را شروع می کنیم. در این بخش ابتدا به توضیح ساخت سند جدید و پنجره New می پردازیم. در ادامه مبحث، انتخاب، کپی، تغییر اندازه، چرخش موضوعات در ایلوستریتور را خواهیم داشت. اشاره ای نیز به کاربرد ابزار و نکات مهم خواهیم کرد.

برای ایجاد یک سند جدید به مسیر File > New Document می رویم.

Name: برای سند، نام دلخواهی می توانید انتخاب کنید.

Profile: با این گزینه می توانید تعیین کنید سند جدید با استفاده از کدام پروفایل باز شود. بطور پیش فرض Print انتخاب شده که مناسب چاپ است.

گزینه Web مناسب وب، گزینه Devices برای دستگاه هایی چون Ipad و Ipod، گزینه Video and Film درصورتی که بخواهید خروجی خود را در یک فیلم یا نرم افزارهایی همچون پریمیر مورد استفاده قرار دهید، کاربرد دارد. گزینه RGB Basic سیستم رنگی فایل جاری را به مد RGB تغییر می دهد.

Number of Artboards: تعداد صفحات کاری را مشخص می کنید. در صورتی که بیشتر از یک صفحه کاری داشتید، گزینه های Arrange فعال خواهد شد. با این گزینه ها، می توانید نحوه قرارگیری Artboard ها کنار یکدیگر را مشخص کنید. همچنین شما بعد از ایجاد سند نیز می توانید تعداد آرت بردها را کم یا زیاد کنید.

Grid by Rowو Grid by Column : این دو آیکن به ترتیب Artboard ها را به ترتیب سطری و ستونی کنار یکدیگر قرار می دهند. تعداد ستون ها و سطرها را در کادرهای عددی columns و Rows می توانید مشخص کنید.

Change to Right-to-Left Layout، با این گزینه می توانید آرت بردهایتان را از راست به چپ یا چپ به راست مرتب کنید. پیش فرض به صورت چپ به راست تنظیم شده است.

Arrange by Columnو Arrange by Row : با این کار تمامی آرت بردها در یک ستون یا سطر مرتب می شوند.

Spacing: فضای بین کاغذها، برای تنظیم بین نقشی ندارد، فاصله را تعیین می کند.

Size: در این جا به سایز های مختلف پروفایل انتخابی تان دسترسی خواهید داشت. با انتخاب هر کدام از گزینه های سایز، ابعاد در گزینه های Width و Height تغییر خواهند کرد. علاوه بر این می توانید ابعاد مورد نظر را در این دو کادر وارد نمایید.

Unit: با استفاده از گزینه های موجود در این منو می توانید واحد اندازه گیری سندتان را تعیین کنید. واحد پیش فرض میلی متر است.

Orientation: با استفاده از آیکن های این قسمت می توانید سند را به صورت عمودی یا افقی در آورید.

Pixel: زمانی که کار طراحی وب انجام می دهید، این واحد اندازه گیری را انتخاب نمایید.

Bleed: حاشیه برش، فرض نمایید زمانی که می خواهید صفحات کتاب طراحی نمایید، همواره در سمت چپ حاشیه ای بیشتری برای شیرازه نیز بایستی در نظر بگیرید.

Preview Mode: کیفیت نمایش تصاویر در ایلوستریتور را تعیین می نماید. کاربرد آن، زمانی که شما سه بعدی کار می کنید و نیاز به حجم عظیم پردازش توسط سی پی یو می باشد بهتر است از این گزینه استفاده نمایید.

پسوند ait : Adobe Illustrator Template

  • کلید میانبر: با ctrl+w می توانید صفحات را ببندید.

Artboard: صفحه سفید مستطیلی شکل است، محلی است که اشکال یا ArtWork ها در آن نمایش داده می شود. به ناحیه خاکستری اطراف Artboard، Pasteboard گفته می شود، این ناحیه برای نگهداری عناصری است که قصد داریم به طور موقت در خارج از آرت برد باشند و در خروجی دیده نشوند.

Artboard Tool

  • کلید میانبر: Shift+O

پس از اینکه فایل جدید را باز کردید، هر زمان که در بین کار بخواهید ابعاد صفحه کاریتان را تغییر دهید از این ابزار می توانید استفاده کنید.

Show Center Mark : وسط صفحه کاریتان را نمایش می دهد، برای کسانی که می خواهند تراز کار کنند بسیار کاربردی است.

Show Cross Hair :

Show Video Safe Areas : گاهی برایتان پیش آمده که در تلویزیون قسمتی از صفحه نمایش سیاه است. برای جلوگیری از این مورد از این گزینه می توانید استفاده نمایید.

Move/Copy Artboard : برای جابجایی آرت برد روی صفحه نمایش

 

 

نکته: زمانی که می خواهید از آرت برد کپی نمایید، Alt را نگه دارید و درگ(کشیدن) نمایید. آرت برد با تمام محتویاتش کپی می شود؛ بعنوان مثال در طراحی سر رسید که صفحات مشابهی دارند.

 

 

 

نکته: با انتخاب آرت برد، مشخصات آن در کنترل پنل پایین منوی اصلی نمایش داده می شود.

 

 

 

نکته: با درگ و دراپ کردن(رها کردن) هشت دستگیره موجود در آرت برد می توانید سایز آن را تغییر دهید. در صورتی که کلید Shift را در هنگام Drag & Drop پایین نگه دارید می توانید ابعاد آرت برد را با حفظ تناسبات طول و عرض تغییر دهید.

 

 

 

نکته: با کلیک و کشیدن در ناحیه خاکستری می توانید یک آرت برد جدید ایجاد نمایید. در صورتی که یکی از آرت برد ها فعال باشد و کلید Shift را پایین نگه دارید و آرت برد جدید را بکشید؛ نسبت طول و عرض آرت برد جدید مشابه نسبت های آرت برد فعال خواهد بود.

 

 

 

نکته: برای ایجاد نسخه کپی از آرت برد های فعال، در صورتی که موس را روی یکی از آرت بردها قرار دهیم و کلید Alt را نگه داریم، موس تغییر شکل می دهد، در این حالت با کلیک و درگ می توانید یک نسخه کپی ایجاد نمایید.

 

 

2 دیدگاه ها

  1. حسین گفت:

    سلام
    عالی دستمریزاد خسته نباشید