اینفوگرافیک

اینفوگرافیک دقیقاً چیست؟

یک اینفوگرافیک نمایش تصویری، گرافیکی، دانش، داده‌ها یا اطلاعات است. هدف اصلی آن متراکم کردن یک موضوع پیچیده به یک مورد قابل فهم و مناسب است که درک آن را آسان‌تر می‌سازد.

اینفوگرافیک ها معمولاً عمودی هستند یعنی خواننده در بالا شروع می‌کند و مسیرشان را بطرف پایین صفحه ادامه می‌دهد. برای شروع کردن از ابتدا تا انتها، همه خوانندگان نیاز دارند تا از بالای اینفوگرافیک به پایین حرکت کنند تا اینکه به نتیجه برسند. اینفوگرافیک ها تمایل دارند تا تصاویر را با آمار، کلمات و رنگ ترکیب کنند و این ترکیب عوامل، فهم و درک آن‌ها را آسان‌تر می‌سازد.

فواید برجسته استفاده از اینفوگرافیک

بیشتر تجارت‌ها اینفوگرافیک را به استراتژی بازاریابی محتوا اضافه می‌کنند. شما چطور؟

اینفوگرافیک ها بطور خارق العاده طی چند سال گذشته معروف شده‌اند که دارای امید تجاری بیشتر برای ایجاد آن‌ها بعنوان روش مشارکت قوی با مشتریان و تقویت استراتژی‌های بازاریابی محتوای آن‌ها می‌باشد.

اینفوگرافیک می‌تواند نقش‌های بی شماری را از آموزشی و  سرگرمی تکمیل کند. اینفوگرافیک ها می‌توانند بعنوان ابزاری برای کمک به افراد برای درک بهتر مفهوم کمک کنند و بنابراین اهداف چند گانه ارائه دهند.

دلیل استفاده از اینفوگرافیک ها

  • ساده کردن مفاهیم یا ایده‌های پیچیده

مفاهیم پیچیده یا ایده‌های زیادی که دارای تنوعی از زیر عناوین مختلف هستند، برای اینفوگرافیک ها مناسب هستند. چون یک اینفوگرافیک اطلاعات را به موارد قابل هضم، ساده و تفکیک می‌کند. همچنین قدرت کسب توجه مخاطبان را دارد که آن‌ها را تشویق می‌کند تا با محتوای یادگیری به روش معنی دار مشارکت کنند و تعامل داشته باشند.  با اینفوگرافیک می‌توان نمودارهای رنگی ایجاد کرد که گرایشات را مشخص کند یا شامل تصاویری شود که جزئیات خاصی را نشان می دهد.

  • افزایش و نگهداری دانش

یکی از مزایای قابل توجه استفاده از اینفوگرافیک ها این است که نگهداری و به یادآوری دانش را تقویت می‌کند. مخاطبان نمودارهای ارائه شده تصویری، تصاویر و عوامل اینفوگرافیکی دیگر را خیلی مؤثر تر از محتوای متنی بخاطر می‌آورند. همچنین به شما یک بررسی سریع از موضوع را پیشنهاد می‌کند یعنی مخاطبان مجبور نیستند تا یک پاراگراف را بخوانند و بدنبال اطلاعات مورد نیاز باشند. اینفوگرافیک از تصاویری استفاده می کند که مستقیماً به موضوع مرتبط است و توجه مخاطبان را جذب می‌کند. اهداف اصلی فراهم کردن یک تصویر منسجم و واضح از ایده یا مفهوم است.

  • هماهنگی با تصویر برند

شما می‌توانید هر نوع از اینفوگرافیک را سفارش دهید. مثلاً شما می‌توانید کاری سفارش دهید که در یک خط تصویر برند شما و پیام آن باشد. با اینفوگرافیک می‌توانید آگاهی برند ایجاد کنید و اعتبار خود را حتی در میان مخاطبین شرکت افزایش دهید. فقط از طریق بررسی اینفوگرافیک کارکنان شما قادر خواهند بود تا تصویر کاملی از آنچه شما معرف آن هستید و اینکه چطور آن‌ها می‌توانند به ارائه تصویر برند شما هنگام روبرویی با مشتریان کمک کنند، بدست آورند.

  • افزایش رضایت

اینفوگرافیک خیلی شخصی و در برگیرنده تر از محتوای بر پایه متن هستند. مثلا آن‌ها روی این حقیقت تاکید می‌کنند که شما می‌توانید در مورد پیشرفت کارمندان تاکید کنید و شما از آن‌ها می‌خواهید تا اطلاعات و ابزار مورد نیاز برای موفق شدن در محیط کاری را داشته باشند. در نتیجه کارکنان احساس رضایت بیشتری در مورد شغلشان دارند و خیلی مطمئن تر هستند، زمانیکه مسئولیت‌های کارشان را انجام می‌دهند. این مساله منجر به افزایش خلاقیت و میزان حفظ کارمند می‌شود. یک کارمند راضی با احتمال بیشتری شغلش را حفظ می‌کند بجای اینکه سعی کند تا فرصت‌های استخدام دیگری کشف کند.

  • خدمت رسانی بعنوان یک نیروی کمکی مناسب

اینفوگرافیک ها اطلاعات لازم را سریع و راحت ارائه می‌دهند. بجای عبور از میان حجمی از داده‌ها برای کشف ویژگی‌های محصول یا کشف مرحله بعدی کار، آن‌ها می‌توانند به اینفوگرافیک هر زمان که نیازی ایجاد شد، نگاهی بیندازند. در زیر مثالی از آموزش آنلاین توسط اینفوگرافیک برای کارمندان حواس پرت یک شرکت ارائه شده است:

  • مشارکت یادگیرندگان حواس پرت شرکت: دلایل زیادی وجود دارد که چرا کارکنان شما ممکن است در طی فرایند آموزشی آنلاین دچار حواس پرتی شوند. ممکن است آن‌ها حجم کاری سنگین دارند یا با مهلت زمانی فشرده ای روبرو هستند. دلیل هر چه باشد، اینفوگرافیک می‌تواند به آن‌ها کمک کند تا روی اطلاعات اصلی تاکید کنند و یک لحظه از زمانشان را هدر ندهند. همچنین تعیین می‌کند که تصاویر چشم نواز توجه آن‌ها را هدایت می‌کند. آن‌ها ممکن است آن را به دیگر کارکنان منتقل کنند، کسانیکه از تصویر متقاعد کننده و اطلاعات متراکم شده نفع می‌برند.

اینفوگرافیک باید شفاف، دقیق و متقاعد کننده باشد. مساله دیگر، اینفوگرافیک اطلاعات را به مؤلفه‌های اصلی آن متراکم می کند و آن‌ها را به آسانی برای مخاطب قابل هضم می کند.

اگر مغز شما اطلاعات را زمانیکه در یک قالب تصویری است خیلی مؤثر پردازش می‌کند ، موارد تصویری در یادگیری به یادگیرندگان فرصت گسترش درک آن‌ها را پیشنهاد می‌کند.