راهنمای کامل نحوه انتخاب کابینت متناسب با سبک زندگی و بودجه شما – زنده دل

طرز تهیه شوربای تره سنتی تبریز(سوزی شورباسی)- زنده دل
جولای 3, 2021

راهنمای کامل نحوه انتخاب کابینت متناسب با سبک زندگی و بودجه شما – زنده دل

اصول کلی انتخاب کابینت مناسب برای آشپزخانه

اگر قصد سفارش کابینت یا تغییر در دکوراسیون آشپزخانه دارید، حتما این مطلب را تا آخر بخوانید. مبانی اصول طراحی داخلی آشپزخانه و هنر استفاده از فضا به ندرت مورد استفاده قرار می گیرد. اگرچه برخی از افراد توانایی های موثر و ذوق و قریحه لازم را در خود دارند، اما حقیقت این است که حتی بهترین استعدادها نیز باید با اطلاعات عملی و تجربه ی کافی پشتیبانی شوند. گاها روش آزمون و خطا هزینه جبران ناپذیری برای ما به دنبال خواهد داشت. در صورتی که می خواهید تا حد کارآمدی آشپزخانه ای با تمام محدودیت ها و هزینه مناسب طراحی کنید می بایست مبانی و اصول این مبحث را درک کنید.

آشپزخانه ی شما نشان دهنده شخصیت و یا حداقل نمایی از سلیقه و ترجیحات شما است. آشپزخانه هر چقدر هم شیک و منطبق با مد روز باشد باید بتواند راحتی یک آشپز را فراهم کند. برای دستیابی به چنین هدفی، شما می بایست اطلاعات کارآمد و کافی از همه جنبه ها داشته باشید؛ این که چگونه به بهترین روش آشپزخانه شما زیبا و جادار طراحی شود؟ چگونه بهترین انتخاب را میان ده ها انتخاب داشته باشید و از چه استانداردهایی در دکوراسیون و طراحی بهره بگیرید؟ در ابتدا شما باید از خواسته های خود به طرز روشن و واضحی مطلع باشید. بیشتر اوقات آشپزخانه ای که باید طراحی شود از قبل وسایلی مانند وسایل برقی کوچک، وسایل پخت و پز و غیره را دارد. این باعث می شود که پروسه طراحی با دادن نقطه آغاز آسان تر شود. به هر حال در هر سطح از دانشی باشید، آموختن درباره روش های خلاقانه ی بهره برداری از فضا مفید است. در این مقاله سعی کرده ایم به صورت خلاصه و گام به گام زمینه ی مناسبی برای انتخاب کابینت آشپزخانه فراهم کنیم و در طی آن نکاتی برای توانا ساختن شما به کل فرآیند طراحی و اجرا به روشی ساده و منطقی ارائه شود.

همه ی آشپزخانه ها علاوه بر نور طبیعی خوب، از نور اضافی برای کارهای دقیق تر مانند مطالعه کتاب های آشپزی، خرد کردن، مخلوط کردن، شست و شو و غیره برخوردار باشند. مانند چراغ های موضعی مخفی در زیر کابینت های ردیف بالا. دقت کنید نورها باید موجب اشتهاآور به نظر رسیدن و جذاب تر شدن چهره غذا شوند! اگر قسمتی از کابینت های آشپزخانه را به بوفه اشیا و ظروف زیبا اختصاص می دهید، می توانید از چراغ های موضعی مانند هالوژن های کم مصرف برای نورپردازی طبقات استفاده کنید.

درب های کابینت آشپزخانه

درب های کابینت آشپزخانه یکی از اولین مواردی است که مردم در آشپزخانه شما متوجه آن می شوند، بنابراین باید تأثیر مثبتی داشته باشند. فضای ذخیره سازی خود را به حداکثر برسانید (به خصوص برای درب آشپزخانه کوچک) اگر در خانه یا آپارتمان کوچکتری هستید ، احتمالاً در تلاش برای یافتن مکان هایی برای نگهداری همه چیز در آشپزخانه خود هستید. به عنوان مثال ، کشوهای آشپزخانه در طراحی های مدرن به امری عادی تبدیل می شوند زیرا سازماندهی را بهبود می بخشد و به شما امکان می دهد چیزهای بیشتری را به صورت عمودی انباشته ذخیره کنید.

خیلی ساده به نظر می رسد ، اما بسیاری از مردم این روش های ساده را برای بهبود راه حل های ذخیره سازی خود نادیده می گیرند. در حالت ایده آل ، شما می خواهید هر سانتی متر را به حداکثر برسانید بنابراین هرگز مجبور نیستید چیزها را دور بریزید و یا از خرید مخلوط کن های جدید و غذاسازها جلوگیری کنید، چون جایی برای قرار دادن آنها ندارید!

به این فکر کنید که چگونه می خواهید آشپزخانه شما منظم باشد.

روش های زیادی وجود دارد که آشپزخانه شما را منظم تر و متناسب با روشی تنظیم کند که دوست دارید وسایل ، ظروف و غذا را در آن ذخیره کنید. به عنوان مثال ، جداکننده های ظروف یک روش آسان برای دور نگه داشتن ابزار پخت از چاقوها است. اگر انواع مختلفی از ظروف آشپزخانه برای انواع مختلف آشپزی دارید ، جدا کردن این وسایل یک روش عالی برای منظم نگه داشتن پخت و پز است. چون هیچ کس نمی خواهد در وسط پخت و پز به جستجوی ابزار آشپزخانه بپردازد!

از ادویه زیاد استفاده می کنید؟ قفسه مخصوص ادویه جات را در نظر بگیرید تا همه چاشنی های شما را در یک مکان نگه دارد. آیا می خواهید زباله ها را به راحتی دور بیندازید؟ یک سطل زباله بیرون کش را امتحان کنید که پنهان بماند و بوی نامطبوع را پنهان نگه دارد. شما واقعاً می توانید آشپزخانه خود را متناسب با سبک آشپزی خود تنظیم کرده و همه چیز را سر جای خود نگه دارید.

تصمیم بگیرید که آیا کشوهای آشپزخانه را می خواهید؟

آیا کشوهای آشپزخانه را در نظر گرفته اید؟ در آشپزخانه های قدیمی می توانید انتظار کابینت های چوبی تیره را داشته باشید، اما در سبک های مدرن تر به جای آن شاهد کشوهای زیادی هستیم. بسیاری از افراد بسته به زیبایی و نیاز خود ترکیبی از کشوها و کابینت دارند.

همانطور که قبلا ذکر شد، کشوهای آشپزخانه برای به حداکثر رساندن فضای ذخیره سازی و افزایش سازماندهی وسایل شما بسیار مناسب هستند. به وسایلی که بیشتر از همه استفاده می کنید فکر کنید. اگر فقط یکبار در ماه ماکارونی درست کنید، داشتن آشپزخانه ای که برای پخت طراحی شده باشد فایده ای ندارد. به همین ترتیب، درصورتی که فقط و فقط برای همه وعده های غذایی خود از همان قاشق و کفگیر استفاده کنید، کشو و کشوی نگهداری آشپزخانه فایده ای ندارد. شما تنها کسی هستید که می دانید چگونه آشپزی می کند، بنابراین می توانید تمام عناصر طراحی را برای آن برنامه ریزی کنید.

چرا یک آشپزخانه برای شخص دیگری طراحی شده است؟

کابینت شما نباید کانون توجه آشپزخانه شما باشد. فقط باید به راحتی استفاده از آشپزخانه شما کمک کند. اگر وسایل بزرگی وجود دارد که روی میزهای شما به فضای خالی احتیاج دارند، به جای اینکه فضای ارزشمند روی میز کابینت را اشغال کنند، در طراحی خود به فضاها برای استفاده حداکثری از فضا برنامه ریزی کنید.

مدرن در مقابل سنتی، شما کدام یک هستید؟

سبک کابینت همه چیز در مورد سلیقه شخصی شما را نشان می دهد. کابینت آشپزخانه شما قسمت زیادی از زیبایی آشپزخانه شما را اشغال می کند، بنابراین اگر به درستی انجام شود می تواند فضای خانه را زیبا جلوه دهد. با این وجود، سبک کابینت شما باید به طور کلی با دکوراسیون هماهنگ باشد. یک آشپزخانه کلاسیک از چوب تیره با کابینت های مدرن و براق، عجیب به نظر می رسد.

از طرف دیگر، طراحی های سنتی امتحان خود را پس داده اند و همیشه بخش بزرگی از مردم از آن لذت می برند، بنابراین اگر می خواهید در 10 سال آینده خانه خود را بفروشید، شاید بهترین انتخاب کابینت کلاسیک باشد!

در ذهن خود، رنگی منسجم کنید.

داستان رنگ آشپزخانه شما باید با وسایل خانه منسجم باشد. پالت رنگی آشپزخانه شما و نحوه ادغام همه رنگ ها برای ایجاد فضای گرم، راحت، جادار و شیک است. هیچ کس نمی خواهد آشپزخانه ای یک رنگ و خسته کننده داشته باشد. ما اینجا دنبال سبک هستیم! در اصل باید تعادل رنگ ها را درست انجام دهید.

به نکاتی که برای کابینت آشپزخانه می خواهید فکر کنید. تمیز کردن بعضی از کابینت ها، مانند سبک مدرن و براق ، نسبت به بقیه آسان تر است. اگر شما فرصت زیادی برای داشتن آشپزخانه منظم ندارید، تمیز کردن کابینت های چوبی قدیمی ممکن است سخت باشد و احتمال آلودگی را افزایش دهد.

ابزارآلات کاربردی و شیک را انتخاب کنید.

ممکن است تصور کنید که دستگیره درب فقط یک دستگیره درب است ، اما این اتصالات و قطعات کوچک می توانند احساسی منحصر به فرد به کابینت های شما بدهند و به طور کلی به پشتیبانی از طرح آشپزخانه شما کمک کنند. رنگ، طرح و مواد دستگیره درب شما می تواند چیزهای زیادی در مورد احساسی که می خواهید داشته باشید را نشان دهد.  یک طراحی کلاسیک از چوب تیره با دستگیره های مدرن از جنس استیل، تمام هیجان را از بین خواهد برد! یک کابینت مدرن با دستگیره آهنی قدیمی می تواند به شما در جذب زیبایی کمک کند، در حالی که کشوهای چوبی کلاسیک لمسی برای باز کردن باعث می شوند آشپزخانه سبک قدیمی شما جدیدتر شود.

کشوهای لمسی در آشپزخانه های خانگی بسیار محبوب هستند و مخصوصاً اگر خیلی پخت و پز انجام می دهید که اغلب مجبور به جستجوی ظروف مختلف هستید بسیار مناسب است. این کشوها همچنین می توانند میزان شستن دست شما را کاهش دهند، زیرا در صورت کثیف بودن دست ها، باز کردن آنها با پا یا بازو آسان است! نیاز به اتصالات، دستگیره ها، دستگیره های درب، درب کابینت و تجهیزات کابینت آشپزخانه را دست کم نگیرید.

محافظت از کودک را در نظر بگیرید.

اگر فرزند دارید، باید روش هایی را برای محافظت آشپزخانه در برابر کودکان در نظر بگیرید. کودکان در ورود به مکان هایی که نمی خواهید و چیزهای زیادی در آشپزخانه وجود دارد که نمی خواهید به آن ها دست بزنند. وقتی سبک خود را انتخاب می کنید، دستان کوچک کنجکاو را در خانه فراموش نکنید! شاید قفسه بندی باز بهترین ایده نباشد؟

به جلوه های روشنایی کابینت فکر کنید.

در 10 سال گذشته، استفاده از نور زیر کابینت در آشپزخانه بسیار مد شده است. معمولاً نوارهای نور LED در زیر کابینت های دیواری شما به گونه ای قرار می گیرند که با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند. هنگامی که آنها روشن می شوند ، شما یک درخشش گرم و شگفت انگیز می گیرید که میزهای شما را روشن می کند و باعث می شود فضا بسیار خانگی باشد.

نورپردازی زیر کابینت هم شیک و هم کاربردی است و هم به آشپزخانه شما جلوه ای شیک می بخشد. اگر آن احساس گرم و دنج را می خواهید ، می توانید نور داخلی را با لامپ های تنگستن سنتی ترکیب کنید. از طرف دیگر، نوارهای روشنایی LED از نظر دمای رنگ احساس خنک تری دارند، همچنین آنها بسیار ارزان تر هستند. نور مناسب می تواند یک فضای خسته کننده را جالب جلوه دهد.

کدام سبک درب کابینت را دوست دارید؟

مشخصات درب های کابینت بلافاصله به تماشاگر می گوید که این نوع آشپزخانه چیست و می خواهید چشم او کجا کشیده شود. حتی برخی از افراد همچنین هنگام انتخاب كابینت های جدید خود، انتخاب كابینت درب شیشه ای را انتخاب می كنند كه بشقاب و ظروف خود را به راحتی قابل مشاهده كنند. اگرچه این کار برای راحتی و کاربرد عالی است، اما اگر بیش از حد باشد می تواند آشپزخانه شما را بسیار شلوغ نشان دهد، بنابراین مراقب نحوه انتخاب کابینت خود باشید.

انواع درب کابینت آشپزخانه

سال های گذشته کابینت ها از ورق های فلزی ساخته می شدند ولی امروزه کابینت ها با توجه به پیشرفت فناوری از انواع مختلفی ساخته می شوند.

انواع کابینت‌های آشپزخانه مدرن

1.کابینت‌های آشپزخانه های گلاس (High Glass)
جنس: ام دی اف
مزایا:
-سطح براق و ضخیم
-مقاوم
معایب:
-برجاماندن اثر انگشت


2.کابینت آشپزخانه پی‌وی‌سی (PVC)
جنس: پلاستیک فشرده
مزایا:
-مقاوم در برابر حرارت و رطوبت
-ضد خش
-سبک
-معایب:
تجزیه ناپذیر


3.کابینت آشپزخانه ام‌دی‌اف (MDF)
جنس: خرده چوب های باقی مانده و ضایعات آن
مزایا:
-دوام و مقاومت بالا در مقابل رطوبت و حرارت
-تنوع بالا
-عایق در مقابل سروصدا و قیمت مناسب آن
معایب:
-قابلیت کم تعمیرات آن و پوسته‌پوسته شدن در صورت عدم استفاده درست

انواع کابینت‌های آشپزخانه کلاسیک

1. کابینت آشپزخانه تمام چوب
جنس: چوب خالص مثل چوب گردو، بلوط، افرا، صنوبر و کاج و …
رنگ: پلی‌استر برای زیبایی و دوام
مزایا:
-زیبایی، احساس گرمی و صمیمیت

2. کابینت آشپزخانه ممبران (وکیوم)
جنس: MDF سفید حکاکی شده توسط دستگاه CNC و روکش طرح‌دار از جنس PVC
مزایا:
-مقاوم
-طرح های متنوع
معایب:
-گران‌تر
-طولانی مدت احتمال جدا شدن روکش از MDF
-مقاومت کم برابر نور خورشید


3. کابینت آشپزخانه با روکش چوب
جنس: MDF و روکش طرح چوب
مزایا:
-ارزان تر از کابینت تمام چوب
رنگ: پلی استر پس از ساخت کابینت

صفحه کابینت آشپزخانه
یکی دیگر از قسمت‌های مهم در انتخاب کابینت آشپزخانه، صفحه ای که روی کابینت و جزیره قرار می گیرد. صفحه کابینت علاوه بر زیبایی باید از استحکام خوبی برخوردار باشد.
انواع صفحه کابینت:
1. صفحه کابینت گرانیت: سنگی طبیعی است که به علت وجود رگه‌های طبیعی روی آن، تنوع زیادی دارد.
2. صفحه کابینت سنگ کوارتز: نوعی صفحه با سختی و نفوذ پذیری بالا از کوارتز طبیعی، رزین و … ساخته می شود.
3. صفحه کابینت سرامیک: استفاده از سرامیک و یا کاشی در طراحی صفحه کابینت جز موارد کم هزینه و نادر است که در ازای قیمت پایین مشکل نگهداری سخت‌تری را در این صفحات شاهد هستیم.
4. صفحه کابینت استیل: اغلب برای آشپزخانه‌های رستوران ها استفاده می‌شود. این صفحات، ضد زنگ، قابلیت تمیز شدن سریع، مقاوم هستند.
5. صفحه کابینت کورین: سنگ کورین با نام‌های دیگری نظیر سنگ مهندسی و سنگ پلی گرانیت نیز شناخته می‌شود. این صفحات دارای استحکام خوب و نگهداری آسانی هستند.
6. صفحه کابینت سنگ صابون: عمر طولانی دارند ولی هزینه بالایی دارند. در مقابل آلودگی، باکتری و لکه‌ها مقاوم‌تر از سایر صفحات هستند.
7. صفحه کابینت مرمر: مناسب برای طرح کابینت کلاسیک، سنگ مرمر است. نسبت به صفحات گرانیتی مستعد خط و خش هستند.

عوامل مهم در انتخاب کابینت آشپزخانه

سبک خانه: بهتر است برای خانه مدرن کابینت‌های های‌گلس، ام‌دی‌اف و فلزی انتخاب کنید و اگر سبک خانه کلاسیک است، کابینت‌های چوبی و ممبران، بهترین انتخاب هستند.

اندازه آشپزخانه: برای آشپزخانه کوچک، کابینت‌های با طرح‌ کشیده و تا سقف انتخاب مناسبی است، زیرا علاوه بر بهره برداری بیشتر از فضا، باعث بلند و بزرگ دیده شدن آشپزخانه می شود. کابینت ‎های مدرن برای آشپزخانه‌های کوچک بهترین انتخاب هستند.

نور آشپزخانه: استفاده از کابینت های‌گلاس و رنگ روشن برای آپارتمان‌ها به دلیل انعکاس نور سبب دلباز شدن آشپزخانه می شود.

رنگ کابینت: استفاده از رنگ‌های تیز کلافه کننده است، مگر در آشپزخانه های بزرگ با نور زیاد. بهتر است از رنگ‌های ملایم استفاده کنید. از دو رنگ بیشتر در کابینت آشپزخانه استفاده نکنید زیرا باعث شلوغ تر به نظر رسیدن می شود.

نهایت استفاده از فضا: به فضای کاربردی داخل کابینت ها و تعداد آن ها توجه کنید.

تفاوت آشپزخانه های مدرن و کلاسیک چیست؟

کابینت های کلاسیک و مدرن طرح های کابینت هستند که کاملاً بسته به سلیقه افراد ارائه می شوند. اگرچه این دو طرح کابینت دارای نقاط مشترکی هستند، اما دارای ویژگی ها و تفاوت های ظاهری کاملاً متفاوتی هستند. انتخاب بین کابینت مدرن یا کلاسیک برای آشپزخانه به سبک دکوراسیون داخلی، مبلمان، فرش‌ها، کمدها مرتبط است. اگر شما مبلمان استیل، چوبی خراطی شده، فرش‌های دست باف، پرده‌های والان‌دار و رومیزی‌های ترمه و دست دوز دارید، بهتر است کابینت آشپزخانه خود را از نوع ممبران یا چوبی انتخاب کنید. اگر خانه شما فضایی خلوت‌تر، دارای مبلمان ساده و راحتی، تزیینات بی آلایش، کاغذ دیواری خلوت و … است، یکی از انتخاب ها می‌تواند کابینت ام دی اف سفید یا طوسی باشد (رنگ طوسی، رنگی خنثی است). 

 

ویژگی های کابینت آشپزخانه مدرن

ابتدایی ترین ویژگی های کابینت آشپزخانه مدرن، خطوط گرد، دستگیره های فلزی، پوشش شیشه ای یا رنگ های روشن و نقره ای است. کابینت آشپزخانه مدرن در طراحی ساده تر تولید می شود.

ویژگی های کابینت آشپزخانه کلاسیک

یکی از اساسی ترین ویژگی های کابینت کلاسیک آشپزخانه این است که این کابینت ها کاملاً از چوب طبیعی توسط استادان خبره ساخته می شود. به همین دلیل حمل این کابینت ها که دارای وزن سنگینی هستند دشوار است. ویژگی مهم دیگر این کابینت هایآشپزخانه که از چوب طبیعی ساخته شده ، ماندگاری آن ها است. کابینت کلاسیک آشپزخانه از ماندگاری بالایی برخوردار است زیرا از مواد با کیفیت و بادوام ساخته شده است. کابینت کلاسیک آشپزخانه یکی از مهمترین عواملی است که از فضای زندگی شیک و همچنین با دوام و کیفیت بالا پشتیبانی می کند. نقش های منبت کاری شده روی چوب کابینت کلاسیک آشپزخانه، کاملاً دست ساز، ساختار کلی طرح را تشکیل می دهند. شما می توانید با مبلمان کلاسیک مورد نظر خود در فضاهای زندگی خود فضاهای نشیمن شیک و باشکوهی ایجاد کنید.

چگونه در کابینت آشپزخانه رنگ انتخاب کنیم؟

زاویه نور خورشید، مهمترین عامل هنگام انتخاب رنگ کابینت است. اگر آشپزخانه ای با پنجره های بزرگ و نور زیاد دارید ، بسیار خوش شانس هستید. با تماشای طلوع و غروب خورشید می توانید رنگ مورد نظر خود را انتخاب کرده و فنجان های قهوه خود را در اطراف میز چوبی قرار دهید. رنگ های گردویی، شرابی، مشکی، خاکستری، بامبو در کابینت های آشپزخانه بسیار زیبا به نظر می رسند. معمولاً رنگ مورد استفاده قهوه ای، شیری قهوه ای و تن های سفید است اما شما می توانید رنگ های مورد نظر خود را انتخاب کنید.

چگونه رنگ پس زمینه تعیین می شود؟

هنگام انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه، رنگ کف پوش، دیوار و میز نیز اهمیت پیدا می کند. انتخاب کاشی را می توان با توجه به رنگی که در کابینت آشپزخانه استفاده می کنید، انجام داد. کاشی های مات یا براق را می توانید با توجه به چوب کابینت آشپزخانه انتخاب کنید، می توانید کاشی های بزرگتر یا مواد پشتی یک تکه را انتخاب کنید.

نکاتی در مورد انتخاب کابینت آشپزخانه کوچک

امروزه یکی از چالش های مهم در طراحی کابینت محدودیت فضای آشپزخانه ها است. نکات زیر را برای داشتن آشپزخانه ای با فضای بیشتر می توانیم مورد توجه قرار دهیم.

۱. استفاده از رنگ‌های خنثی: استفاده از رنگ‌های خنثی مثل سفید در طراحی آشپزخانه‌های کوچک می‌تواند این فضا را بزرگتر از حالت معمول نشان دهد.

۲. استفاده از کابینت‌های گلاس: استفاده از کابینت‌های گلاس در آشپزخانه های کوچک امروزه بسیار پر طرفدار شده است چرا که این نوع از کابینت‌ها به دلیل انعکاس نور و روشن‌تر نشان دادن فضا سبب بزرگتر دیده شدن فضای آشپزخانه‌ی شما می‌شوند و ظاهر شیک و مدرنی به دکوراسیون شما می‌بخشد.


۳. استفاده از جزیره: شاید استفاده از کابینت‌های جزیره برای آشپزخانه‌های بزرگ در نظر گرفته شود. اما می‌توانید با قرار دادن یک جزیره کوچک و ساده در آشپزخانه‌های مربعی تعداد کابینت‌های آشپزخانه تان افزایش دهید، همچنین از آن به عنوان میز کار، فضای غذا خوری، سینک و یا گاز رو میزی استفاده نمایید. 


۴. استفاده از پلان U شکل: در طراحی کابینت آشپزخانه کوچک از پلان U شکل استفاده نمایید این مدل فضای بیشتری را برای مانور در زمان انجام فعالیت‌های پخت و پز و یا نظافتی برای شما ایجاد می کند.

 

امیدواریم از این نکته ها در مورد انتخاب کابینت آشپزخانه لذت برده باشید و به شما در انتخاب کابینت آشپزخانه کمک کرده باشد. کابینت نمونه تبریز با بیش از 40 سال سابقه درخشان در تبریز از اولین فعالان در زمینه دکوراسیون و کابینت سازی در تبریز است که علاوه بر کابینت آشپزخانه ارائه دهنده کمد دیواری، سرویس خواب، میز تلویزیون زیبا و کاربردی بر اساس مد روز است. برای کسب اطلاعات بیشتر و آدرس با شماره تلفن های ذیل تماس حاصل فرمایید:

صادق زنده دل 09143075033

بهنام زنده دل  09144351556

دیدگاه ها بسته شده است